Fréza V1_2

 

Home
Nahoru

Fréza   V1_2                                 1.01.2006    Alan Maczák,ing.Miloslav Chmelík,Karel Slivka

Malá modelářská frézka na balzu,sklotextit,překližku,(plexisklo)  a podobné materiály.Konstrukce je navržena opět z plechových dílů,spojených hlazenými  kulatinami s vnitřními závity M6,tentokrát průměru 18mm,dostupnými např. ve Feroně.Pojezdy jsou zde tvořeny výlučně ložisky  typu 625ZR,krytými z obou stran kvůli prachu.Závitové  tyče v osách Y a Z jsou z jedné strany ukončeny vnitřními závity M6 a jsou přes šroub M6 přišroubovány v ložiskách,z druhé strany jsou přes hadicovou spojku neseny pouze motorem.Na zadní straně stroje jsou obě závitové tyče osy X propojeny ozubeným řemenem a jejich konce jsou opatřeny vnějším závitem M8,protože řemenice mají tento průměr otvoru již od výrobce.Jsou umístěny v ložiskách 608ZZ.Na straně druhé osy X je jedna tyč ukončena závitem M6 a je v domečku s ložiskem,u krokového motoru je opět vnější závit M8,ložisko 608ZZ a prodloužená matice M8,stočená na průměr 12mm a přes ni je převlečena hadice spojky. Domečky ložisek jsou .soustruženy ze silonu,je možno použít dural nebo jiný materiál., .Spojky jsou jako obvykle z hadice se sponami,nebo i bez  nich.Protože vodící kulatiny díky pojezdovým plechům se měly snahu  rozevírat, jsou staženy v ose Y jedním třmenem z plocháče 40/5 a v ose X jsou obě staženy přes jakl 20x30 závitovými tyčemi M6.Stažení v ose X je možno provést také pouze přes nosné desky.Spodní i horní deska je lamino 18mm.Na odlehčení pojezdu v ose Z jsou použity pružiny,protože pojezd je dost těžký.

Řemenice jsou od firmy: PaB s.r.o.   Na návsi 73 Velké Přítočno     273 51      -- typu HTD 48-3M-09 F  225,-Kč/ks bez DPH a řemen HTD3/1263,šířka 9mm, cena 189,-Kč bez DPH a jsou bez čel.U mojí frézy stačilo vytočit jen dvě vnější čela.

V mém případě je pracovní šířka 430mm,délka 720mm a zdvih 50mm.Šířka a výška je dána  konstrukcí a není ji možno měnit,délku lze měnit dle použitých tyčí.

Motory :osa X - Microcon SX23-1012, osa Y a Z -Microcon SX17-0804,na všechny osy lze dát motory Nema23,otvory jsou pro ně připraveny.

Výkresy dílů DWG

Fréza 3D

Prototyp frézy  1_2

 

 

Spodní držák frézovacího motoru Spojka osa Y
Pohled na stahovací třmeny a matici osy X Napínací kladka a ozubený řemen
Stahovací jakly -nutné kvůli roztahování kulatin od sebe Domeček na  koncová ložiska ze silonu
Motor osy X na silentbloku a držáku Pojezdy osy Y a Z

Stahovací třmen -uprostřed- zabraňuje kulatinám v rozevírání

          

Trochu jiná konstrukce frézy z Jindřichova Hradce